Жилищният пазар през изминалата година преживя ръст на цените, какъвто не беше отчитан повече от десетилетие. Наред с високата инфлация, през цялата година имаше силно търсене на имоти, но недостатъчно предлагане, което допълнително стимулираше растежа на цените. Интересът към новото строителство се повишава, като се смята, че е много по-устойчива инвестиция, тъй като качеството ще продължи да повишава цената.
Какво търсят купувачите?
От началото на 2023 година до момента в столицата е започнало изграждането на близо 1.7 млн. кв.м. жилищна площ. На фокус са големите жилищни комплекси от затворен тип, които стават все по предпочитани заради допълнителните удобства, които предлагат, като детски площадки, зелени площи с кътове за релакс, магазини, фитнес и не на последно място сигурност.
Трендът се запазва и през предстоящата 2024 г. Прогнозите сочат, че стремежът на купувачите към смяна на социалната среда с по-добра и нуждата от повече пространство са ключови двигатели на пазара на ново строителство във високия сегмент през идната година.
Защо ново строителство?
Новото строителство съчетава в себе си качество, сигурност, модерен дизайн, стил и функционалност. Това са едни от основните предимства, тъй като новите сгради използват най-добрите практики от традиционното строителство, но ги съчетават и с новите тенденции. Така собствениците могат да получат сигурност, качество, модерни и красиви детайли, които са както в цялостната фасада на сградата, така и в интериора. Новото строителство обикновено идва със съвременен облик на сградата, докато при старото строителство това не може да се намери.
Ипотечните кредити!
„И през 2024 г. не предвиждам процес по рязко повишаване на лихвите по ипотечни кредити в България, какъвто наблюдаваме в други страни от Европейския съюз.“ Това заяви Георги Заманов, главен изпълнителен директор на Алианц Банк България и член на УС на Асоциацията на банките в България в национален ефир.
Докато доходите продължават да нарастват, нивата на безработица са ниски, а лихвите са под 4%, жилищният пазар ще запази стабилни нива на активност. По официални данни на БНБ средният лихвен процент за новотпуснатите жилищни кредити в левове през септември т.г. е 2,61% спрямо 2,57% през август и 2,47% през септември 2022 г.
Тези данни, както и стремежът на хората да подобрят стандарта си на живот ще е движещата сила на пазара на недвижими имоти и през 2024 г.
Защо се купуват жилища?
Според данните, над 44% от населението в големите градове на страната живее в пренаселени жилища, като средно за Европейския съюз този показател е под 20%. Идентичен с този на ЕС е делът в Чехия. Близо 37% от населението на Полша обитава пренаселени домове, а в Румъния статистиката е дори по-негативна спрямо България – над 45% от хората живеят на тясно.
Жилището се смята за пренаселено, ако не разполага с поне една родителска спалня, по една за всяко дете над 18 години и отделни спални за деца от различен пол на възраст между 12 и 17 години. Ако децата са от един и същи пол или са под 12 години, може да споделят обща спалня. Отделно от това трябва да има и общо помещение за цялото семейство.
Според наблюденията на компанията големите жилищни проекти са движещата сила в средния ценови сегмент, като този тренд ще остане актуален и през 2024 година.
Инвестиционни жилища!
С течение на времето инвестицията в недвижим имот несъмнено се е доказала като един от най-сигурните и криещи минимален риск вложения на собствени средства. Покупката на имот у нас се определя като най-стабилното капиталовложение и начин за печелене на пасивен доход, трупане на спестявания и изграждане на диверсифициран инвестиционен портфейл. Дoxoднocттa oт нaeм, мoжe нa пpaĸтиĸa дa зaщитaвa coбcтвeниĸa oт oбeзцeнĸaтa нa пapитe пpeз cлeдвaщитe няĸoлĸo гoдини, дoĸaтo пoтeнциaлния pъcт в цeнитe дa e изтoчниĸ нa peaлeн пpиpacт нa пoĸyпaтeлнaтa cпocoбнocт. Инвестиционно настроените купувачи са и винаги ще останат традиционно се насочват към двустайните жилища на по-ранен етап от изграждането на проектите.
„Пазарът на имоти в България е много евтин в сравнение с всички останали европейски държави. Столицата София определено привлича. Добрата транспортна инфраструктура и различните възможности за работа са само част от предимствата“, това заяви преди време Гилбърт Бечара, водещ брокер с 20 годишен стаж в Обединените арабски емирства.
Въпpeĸи cepиoзнoтo пoвишeниe в цeнитe нa нeдвижимитe имoти, през последните години, тe пpoдължaвaт дa изглeждaт ĸaтo eднa нe лoшa aлтepнaтивa зa пoтeнциaлнитe ĸyпyвaчи, било то българи или чужденци, ĸoитo иcĸaт дa зaщитят cпecтявaнитe cи oт инфлaциятa и в cвят нa вce oщe ниcĸи лиxви.
Предпочитани райони!
Районите в София, където към момента е концентрирано жилищното строителство, са „Малинова долина“, „Овча купел“, „Кръстова вада“, „Витоша“, „Хладилника“, „Манастирски ливади-Изток“, „Младост 4“, „Полигона“ и отделни зони на широкия център. В по-високия сегмент активността е концентрирана в полите на Витоша – „Камбаните“, „Драгалевци“, „Бистрица“, „Панчарево“.
Основни купувачи във високия ценови клас са хора от високия мениджмънт или със собствен бизнес, които имат стабилни доходи и заделени средства. В същото време те се възползват от ниските лихви по кредитите.
При средния клас проекти важен фактор за избор на жилище е наличието на метро или план за изграждане на такова. Тенденцията е особено видима при „Овча купел“, където разширението на метрото доведе до засилено ново строителство.
Цени и търсене през 2024 г.!
През последните месеци на 2023 г. се отчита стабилност на пазара на недвижими имоти и към момента няма индикации за драстични изменения както като активност, така и ценово. Ако има ръст, той ще е в рамките на инфлацията. Банките ще продължат да бъдат по-селективни. Броят на новите ипотечни кредити ще намалее, но се очаква обемът да расте заради по-големия размер на отпуснатите суми. Разходите за строителство вече четвърто тримесечие са стабилни, което допълнително успокоява движенията на пазара.