6-ти Септември 1985г. – дата, която бележи българската история! На този ден преди 138 години е осъществен актът на фактическото обединение между Княжество България и Източна Румелия. То е координирано от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК) и се извършва след бунтове в различни градове, последвани от военен преврат, подкрепен от българския княз Александър I.
До тогава страната се разделя на Княжество България и Източна Румелия, която попада в границите на Османската империя, от Великите сили на Берлинския конгрес през юни 1878 г. Начело на БТЦРК застава Захари Стоянов, който се заема със задачата да пропагандира идеята за обединението на родината, посредством публикации в пресата и организиране на публични мероприятия.
Заради несправедливото разпокъсване на България с Берлинския договор, обединението на територията ѝ и националното освобождение стават основен приоритет и мечтана развръзка на българския народ. Захари Стоянов е един от хората, които подкрепят идеята родината да се обедини под управлението на Княз Александър I.
След подготовка през есента на 1885 година бунтовници влизат в Пловдив и свалят от власт назначения по онова време от султана генерал-губернатор Гаврил Кръстевич. Така рано сутринта на 6 септември в Пловдив е обявено Съединението.
Във времето след този паметен за целия народ ден остава предизвикателството Съединението да бъде опазено и защитено. В тази връзка редица общественици и революционери дават живота си за тази национална кауза, родила се и живяла години наред в умовете и сърцата на българите, разделени несправедливо от Великите сили.