Според икономисти наблюдаваният спад на цените на жилищата е достигнал дъното.
Спадът на цените на жилищата в развитите икономики до голяма степен се стабилизира, като според икономисти най-голямото понижение от десетилетие е достигнало своята повратна точка. През третото тримесечие на 2023 г. номиналните цени на жилищата сред страните, членуващи в организацията, са нараснали с 2.1% на тримесечна база в сравнение със застоя на цените в края на предходната година. Според анализ само около една трета от страните са отчели спад на цените на тримесечна база през последния период спрямо повече от половината в началото на годината.
Цените на жилищата се забавиха в края на 2022 г., след като централните банки в повечето страни повишиха лихвените проценти, за да ограничат инфлацията. В края на годината цените в ОИСР са нараснали с едва 0.6% на тримесечна база, което е най-бавният номинален темп от 2012 г.
Очакванията за намаляване на лихвените проценти през тази година обаче спомогнаха за понижаването на лихвите по ипотечните кредити, което забави или дори обърна спада на цените на жилищата в някои икономики. Недостигът на имоти за продажба също спомогна за повишаване на оценките и реалните цени в ОИСР се върнаха към растеж през последното тримесечие.
Последните данни показват, че спадът на цените на жилищата в повечето страни вече е достигнал дъното си. Вече имаме всичката корекция на цените на жилищата, която ще получим.
Цените на жилищата започват да се увеличават или стабилизират в повечето развити страни, докато в други страни спадът е по-бавен. Цените вероятно ще продължат да падат в някои страни като Германия, Дания и Швеция, които имат по-големи пазари на наеми, „но дори и в тези икономики смятаме, че по-голямата част от спада на цените вече е зад гърба ни.
Стабилни цени в развитите икономики.
Цените на жилищата са се задържали най-добре в САЩ, където стабилният икономически растеж и повишението на работните места са довели до нарастване на номиналните цени на жилищата с 5.2% през първите три тримесечия на миналата година. Според национални данни цените на имотите в Австралия и Нова Зеландия отново нарастват, докато в Южна Корея те са се стабилизирали, след като са достигнали дъното в средата на 2023 г.
За разлика от тях цените на жилищата в Германия, където икономическите проблеми, надценяването на имотите и големият пазар на наеми оказват влияние върху сектора, отчитат спад през миналата година с 10.2%. Според данни на Евростат през третото тримесечие на 2023 г. цените на имоти в ЕС като цяло са нараснали номинално с 0.8% спрямо наблюдавания спад в началото на годината. На годишна база обаче те все още остават с 1% по-ниски.
Автор: capital.bg
Снимки: capital.bg