Строителството в България по-скоро ще поеме в посока „удобен ритейл“, отколкото сгради от смесен тип, при които част от кооперацията е жилищна, а другата е запазена за офиси.
Става ясно, че инвестиционният пазар на недвижими имоти в България е в доста неизгодна позиция в сравнение с други държави от Европа.
Една от причините е, че преди влизането на България в Европейския съюз бяхме натоварени с много високи очаквания за много висока възвръщаемост. И доста от спекулативните инвестиции не завършиха добре. Тоест, доста инвеститори загубиха пари.
Друга предпоставка за ситуацията, в която се намираме, е, че банките в България са останали доста консервативни след 2013 г. А това прави възвръщаемостта много по-лоша спрямо ликвидността, която инвеститорите биха имали на други сходни пазари.
Но всички тези недостатъци могат да се „рекламират“ като плюс към днешна дата. И с правилната стратегия да успеем да обърнем въпросните негативи в наша полза.
„Удобен ритейл“
В България все по-често ще ставаме свидетели на проекти от типа на „удобен ритейл“, при който има обособена жилищна зона, офис площи, както и различни вериги магазини и кафенета. Но за да се реализира такъв проект, трябва да е много добре транспортно обезпечен.
Големи инвестиционни проекти от типа на Бизнес парк София по-скоро вече няма да виждаме, но с подобна концепция са удобните ритейли, както ги наричаме – офиси, кафенета книжарници, мобилни оператори.
Автор: economic.bg
Снимки: economic.bg