В Европа вече има криза, очакват драстичен скок на цените!
Експерти очакват цените на недвижимите имоти в световен мащаб да се покачат рязко през следващите години. Това показва проучване на икономически експерти, проведено от института „ифо“ (ifo) и Швейцарския институт за икономическа политика. Според него цените на недвижимите имоти ще нарастват средно с 9% годишно през следващите 10 години. Експертите прогнозират годишно повишение от 8,4% във Великобритания, 6% в САЩ и 5,5% във Франция. В много региони по света повишеното търсене на пазара на имоти се дължи на вдигането на жизнения стандарт и доходите, както и на нарастването на населението и желанието за повече жилищна площ. Тенденцията към работа от вкъщи също играе роля.
В годините, последвали пандемията, Европа затъна в имотна и жилищна криза, проявяваща се по много начини – недостиг на места за обитаване, постоянно покачване на наемите, оскъпяване на кредитите, рязък скок в цените на строителните материали.
В Германия по оценки на различни институти има недостиг на между 700 000 и 1 милион жилища. Това се дължи както на тежката германска бюрокрация, бавеща разрешителните за строеж на нови сгради, така и на постоянния приток на чужденци, заселващи се за дълги периоди или завинаги във Федералната република. Кризата в Германия се задълбочава и поради факта, че около половината от жителите на страната живеят под наем, а през последните години наемите постоянно растат. По данни на портала за недвижими имоти Immoscout24 в периода 2018-2023 г. наемането на жилище в Кьолн е поскъпнало с 21%, в Лайпциг – с 32 на сто, а в Берлин – с цели 40%.
Макар и не толкова видима, жилищна криза е налице и във Франция. През 2022 г. 330 000 души в страната са били бездомни, което е два пъти повече в сравнение с 2012 г. Още по-тъжното в случая е, че 30 на сто от тях имат работа, но не могат да си позволят да наемат жилище. „Тази криза е безпрецедентна, защото отвсякъде идват обезпокоителни сигнали. Засегнати са всички категории от населението – студенти, служители, наематели, дори собствениците“, казва Еди Жакмар, президент на Националната жилищна конфедерация (CNL). Една от основните причини е вдигането на лихвите с цел овладяване на инфлацията, повлякло след себе си ръст на наемите, поскъпване на имотите и последвало ограничаване на кредитирането. Съчетано с намаляването на строителството на социални жилища поради отпадането на субсидиите за тях и увеличаването на цените на строителните материали, това предизвика „перфектната буря“ в имотния и жилищния сектор.
Инфлацията и нарастващите лихвени проценти докараха жилищна криза и във Великобритания, а в големите градове на Острова недостигът на жилища отдавна е пословичен. Само в Англия домакинствата без покрив над главата към момента са над 157 000, което представлява увеличение с цели 9 на сто за последната година.
Домакинствата, „радващи се“ на временно настаняване, пък са нараснали до 104 500, което е увеличение с 10%, а броят им е най-висок от 1998 г. Англия се нуждае от 340 000 нови жилища годишно, за да задоволи растящите нужди. През януари средната цена на жилище на Острова се е увеличила с 0,7 на сто на месечна база и е достигнала сумата от 257 656 британски лири (320 000 евро), макар и на годишна база да спада с 0,2 на сто.
Ирландия страда от хронична липса на жилища на достъпни цени под натиска на растящите цени на земята и разходите за строителство. От 2010 г. досега наемите са се удвоили, а в столицата Дъблин вече надхвърлят 2000 евро на месец. Цените на имотите пък достигат до десет пъти средната национална годишна заплата.
Липсата на жилища принуди правителство да обяви, че до 2030 г. ще изгражда по 33 000 нови жилища годишно, но това далеч не покрива нуждите.
Средната цена на имотите в Нидерландия възлиза на 430 000 евро, сочи доклад, публикуван в края на миналата година. По официални данни недостигът на жилища в страната е 390 000.
В Португалия жилищната криза се влоши след 2011 г., когато страната, изправена пред фалит, се отвори за чуждестранни инвестиции, а това доведе до рязко покачване на цените на недвижимите имоти.
Швеция страда от липсата на национална жилищна политика от 90-те години на миналия век, пише АФП. Шведската жилищна агенция изчислява, че за задоволяване на нуждите до 2030 г. е необходимо да бъдат изградени по 67 000 нови жилища годишно.
Автор: standartnews.com
Снимки: standartnews.com